NASZ LENIWY UMYSŁ, czyli o archetypach marki
W ciągu zaledwie kilku sekund nasz umysł potrafi skategoryzować nowo poznaną osobę. Nie bez powodu mówimy, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. I choć nie da się poznać drugiej osoby w kilka chwil, to na pewno nabyć subiektywnego poczucia.
Sami powiedzcie…czasem od razu wiemy, że znajdziemy z kimś wspólny język albo przeciwnie, – że z kimś bardzo trudno będzie nam się dogadać. Z jednej strony to w pewnym sensie bardzo wygodne, a z drugiej kryje się za tym brzydka prawda 🙂
….
Nasz umysł to leniuch.
Leniuch, który posługuje się pewnymi schematami.
Dysponuje gotowymi wzorcami osobowości i przyporządkowuje im konkretnych ludzi.
Jeśli dana osoba jest spójna, tzn. jej zachowania, wizerunek i słowa ze sobą współgrają, tym łatwiej nasz umysł przyporządkuje ją do danej grupy.
Kim byłby marketingowiec, gdyby tej wiedzy nie wykorzystał w praktyce?
Ci, którzy tworzą marki doskonale znają archetypy (bo tak nazywane są te wzorce osobowości) i dzięki temu mają władzę nad naszymi leniwymi umysłami. Na archetypach opierają się: sposób kształtowania komunikatów, wizerunek marki i jej postawa wobec różnych problemów oraz wyzwań. A to wywołuje nasze mimowolne skojarzenia. Za skojarzeniami idą zaś emocje.
Bingo!
O to właśnie chodzi. Marka ma wywołać w nas emocjonalną reakcję na jej przekaz. Nadawać kierunek naszym myślom, by w naszych głowach kształtował się taki obraz marki, jakiego ona pożąda.
Czy to znaczy, że specjaliści od marketingu nami manipulują? Trochę tak. Czy to działa? Zdecydowanie 🙂
Jeśli chcecie poznać archetypy marek, skorzystajcie z naszej krótkiej charakterystyki.
BOHATER
Chce udowodnić swoją odwagę i tym potwierdzić swoją wartość. Zalety wykorzystuje po to, by uczynić świat lepszym. Jest waleczny, silny i potrafi motywować do działania. Cieszy się szacunkiem i autorytetem. Cechuje go zdyscyplinowanie i determinacja w dążeniu do celów. Jest inspiracją dla innych, by sięgać wyżej, doskonalić się i pokonywać przeciwności.
Przykłady: Nike, Marlboro.
BŁAZEN
Jego największym pragnieniem jest szczęście. Swoje i innych. Z jednej strony chce doświadczać przyjemności, a z drugiej chce sprawiać radość innym. Jest duszą towarzystwa i jego uwaga skoncentrowana jest na zabawianiu innych. Boi się nudy oraz tego, że może zostać uznany za nudnego. Jego sposób na budowanie relacji to żart, śmiech i rozrywka.
Przykłady: Pepsi, Skittles, M&M’s.
BUNTOWNIK
Jego drugie imię to odwet i rewolucja. Chce zniszczyć wszystko, co według niego funkcjonuje w niewłaściwy sposób. Jest dynamiczny, radykalny i niezależny. Nie lubi iść na kompromisy. To, co może mieć negatywny wydźwięk to fakt, że buntownik nie przywiązuje wagi do relacji z innymi ludźmi. Jest dobry dla marek, które oferują rewolucyjne produkty.
Przykłady: MTV, Diesel.
KOCHANEK, WIELBICIEL
Chce doświadczać intymności i rozkoszy. Jego celem jest pozostawanie w relacji z kimś lub czymś, co kocha. Najbardziej przeraża go samotność. Jest oddany, pełny pasji, zmysłowy i namiętny. Koncentruje się na przyjemności, a miłość jest dla niego bardzo ważna. Otwarty na nowe doświadczenia, często kryje w sobie nutę tajemniczości.
Przykłady: Chanel, Ferrari, E.Wedel.
MAGIK
Jest ciekawy świata i chce odkryć jakie prawa nim rządzą. Związany z mistycznym i duchowym wymiarem świata dostarcza niezapomnianych wrażeń, zaprasza do całkiem nowej rzeczywistości. Pragnie spełniać marzenia i obawia się negatywnych rezultatów działania, których nie przewidział. Potrafi przynieść ulgę, wzmocnić ciało i ducha.
Przykłady: Walt Disney, Red Bull.
MĘDRZEC
Pragnie odkryć prawdę i zrozumieć świat. Wykorzystuje ku temu profesjonalne metody. Lubuje się w analizach i raportach, lubi twarde dane. Boi się popełnić błąd. Cechuje go inteligencja i obiektywizm. Swoją wiedzę wykorzystuje, by pomagać innym lepiej rozumieć rzeczywistość. Cieszy się autorytetem i poważaniem, bo jest wiarygodny.
Przykłady: Audi, L’oreal.
NIEWINNY
Chce być dobry i szczęśliwy. I najbardziej obawia się, że zrobi coś złego, co spowoduje karę. Jest uczciwy, otwarty i serdeczny. Ważne są dla niego tradycyjne wartości. Ceni bezpieczeństwo i przewidywalność. Nie jest skory do zmian. To romantyk, idealista, marzyciel, którego celem jest doświadczenie raju.
Przykłady: Dove, Coca-Cola.
ODKRYWCA
Jego misją jest odkrywać świat i doświadczać pełni życia. Jest samodzielny, ambitny i nie obawia się ryzyka. Gotowy na zmiany, w ciągłym ruchu. W końcu najbardziej nie lubi pustki i nudy. Jest nieustannie głodny wiedzy i lubi się uczyć. To indywidualista, który chodzi własnymi ścieżkami, dlatego wyznacza trendy. Zachęca do tego, by być sobą i wyrażać siebie.
Przykłady: Starbucks, North Face.
OPIEKUN
Troszczy się o innych, a okazywanie pomocy i opieka nad innymi jest jego nadrzędnym zadaniem. Ma dobre serce, jest wyrozumiały i cierpliwy. Wykazuje się gotowością do poświęceń. Rodzina jest dla niego wielką wartością. Sprawia, że inni czują się bezpiecznie. Można mu ufać.
Przykłady: Pampers, Nestle, Volvo.
TOWARZYSZ, EVERYMAN
Chce się dopasować i nie lubi się wyróżniać, dlatego nie wychodzi przed szereg. Jest przyjaźnie nastawiony, autentyczny. Nikogo nie udaje, jest sobą. Buduje relacje na swojej skromności i serdeczności. Jego mocną stroną jest empatia oraz realizm. Docenia ciężką pracę.
Przykłady: Ikea, Visa, Volkswagen.
TWÓRCA, KREATOR, ARTYSTA
Pragnie tworzyć rzeczy nie tylko wyjątkowe, ale trwałe. Zostawić po sobie dziedzictwo, które naznaczone jest pięknem i niezwykłością. Jest wizjonerem i swoją wizję chce urzeczywistnić. To nie tylko artysta, ale także przedsiębiorca i innowator. Jest kreatywny, stawia na dobre wzornictwo, oryginalny design, a najbardziej obawia się przeciętności.
Przykłady: LEGO, Apple.
WŁADCA
Chce mieć kontrolę nad wszystkim, a jego celem jest stworzenie dobrze działającego organizmu – rodziny, firmy, społeczności. Ma instynkt przywódcy. Bierze odpowiedzialność za własne czyny. Jest silny, konsekwentny, charyzmatyczny. Dzięki swojej postawie i kompetencjom budzi szacunek i cieszy się autorytetem. Stale dąży do tego, by być najlepszy. Cechuje go klasa, elegancja i prestiż.
Przykłady: Microsoft, Rolex.
Poznanie archetypów jest bardzo pomocne w określaniu kierunków komunikacji marek i firm. To także świetne narzędzie w personal brandingu. I choć zapewne nikt nie jest w stu procentach żadnym z wzorów, są one niezwykle pomocne w budowaniu tożsamości w świecie reklamy.